Neo Chp Listeleri

CHP’nin yeni listeleri

Yıllardan beri CHP içinde parti içi demokrasiyi engelleyen, teşkilatları ele geçirmiş olan ve tüm alt grupların merkezden yönetilmesini sağlayan anlayışın son temsilcileri bugün 2011 seçimlerine hazırlanacak aday listesi ile sonunda CHP’deki faaliyetlerinden arındırılmış olacak. Uzun zaman önce yapılmış olması gereken bir hamle ne yazık ki çok gecikmiş bir demokratikleşme hareketi olarak gerçekleşti.

Kaset Skandalı üzerine genelbaşkanlık değişimi yaşayan CHP’de, Kemal Kılıçdaroğlu’nun idareyi devralması ile önce merkez yönetimde sonrasında bütün illerde yönetim kurullarında büyük bir hareketlilik gözlendi. Otuz yıldan bu yana bir türlü demokrasi hareketini içselleştiremeyen, ve milliyetçilik okunu diğer bütün prensiplerden önde gören bir algının sonucu yavaş yavaş biten bir hareket olmaktan çıkıp, bugün yeni, dinamik ve çözüm odaklı siyaset yapabilecek bir parti haline geliyor CHP.

Çözüm yoksa, destek de yok!

Uzun süredir ilgilenilmesi gereken konularda bir çalışma yapmayan eski CHP’nin kendiliğinden çekilmesini beklemek büyük bir iyimserlik gerektirirdi. En büyük hedefi yerini korumak olan bir politik akımın Türkiye’deki sorunlara çözüm üretmesi gerçekdışı bir beklentinin kırıntısıdır. Dünya çapında sosyal demokrat politik akımların 2000’ler boyunca oy kaybetmesi ve genel anlamda başarısız olmaları bu yıllarda değişmek üzere ve bunu ancak kan değişimi ile yapabilirler.

Alman sosyal demokratlarının başarı grafiğine bakıldığında, seçim kaybeden, hedefini tutturamayan parti yönetimi ve yerel yönetimlerin istifa ettiğini görebilirsiniz. Yine sosyal demokrasinin başarılı örneklerinden İsveç sosyal demokrat partisinin de hükümetten düşmesi, ardından bir seçim daha kaybetmesi defalarca lider ve yönetim kadrolarının değişimi ile sonuçlandı.

Türkiye örneğinde koltuğa bağımlı olarak yaşayan politikacılar, ancak uzun süre sonunda yerleşen bir direnişin başarılı olması ile yerlerini genç ve yenilikçi adaylara bırakabiliyor. Bir zamanlar milli görüş geleneğinden gelen liderlerin yenilikçi kanadı sindirememesi ile AKP’nin kurulması ve büyük başarı elde etmesi direniş halinde gelişen politik akımların geldiği noktayı özetleyebilir.

Çözüm üretemeyecek ve yerini dahi koruyamayacak bir parti olarak eski CHP, Deniz Baykal ve Önder Sav’ın belirleyeceği listeler ve kadrolarla 2011 seçimlerine girse büyük bir hezimet yaşayacaktı. Yenilik arayışı içindeki muhalif duygular besleyen, sosyal demokrasiye inanmış olan kitlelerin inanabileceği bir listeyi yeni CHP’nin getirmesi çok daha muhtemel. Açıklanan listelerde şu anda milletvekilliği bulunan, “halk” olgusunu içine sindiremeyen, milliyetçilik çizgisinden bir adım geriye gidemeyen kişiler sonunda çekilecekler ve yerlerini gerçekten ihtiyaç olan, ilerici sosyal demokratlara bırakacaklar.

Tasfiye zorunluluğu

Politik kültür, şayet yerleşmiş dmeokrasilerde olduğu gibi parti içi demokrasi ve siyasi ahlak olgularını içselleştirebilmiş olsaydı Türkiye’de de, Avrupa ya da Japonya’da olduğu gibi çözüm üretemeyen siyasetçiler yerlerini gençlere, yeniliklere ve siyasi hayatta atılım yapabilecek kişilere bırakırlar, yeni nesillerin önünü açarlardı. Fakat ataerkil, gelenekçi ve inatçı siyasi kültürün fazlasıyla etkin olduğu Türkiye’de yenilik ancak binbir entrika ve restleşme ile gelebiliyor.

Demokrasi sağlamak için illa ki politik düellolara girişmek, sert olmak ve en tepeye tırmanmak gerekiyor bugün. Yeterince yükselmeden fikirlerin önemli olduğunu anlatmak neredeyse imkansız. Ve yerini bırakmak istemeyen inatçı gelenek her fırsatta kendini sağlama alıyor, yükselen yenilikçileri etrafından uzaklaştırmaya çalışıyor.

Bir defa parti içi demokrasi kurulduğu takdirde gereksiz zaman kaybına yol açan parti içi düellolara gerek kalmayacak ve ancak çözüm üretebilen, gerçekçi, ilerleme hedefini benimsemiş olan bireyler başarı sağlayarak yönetim ve liderlik pozisyonlarında yükselecektir. Ancak sosyal demokrasinin, sosyal demokrat olduğunu iddia eden partiler içinde sağlanması sonrasında gerçekten demokratik bir kültür oluşabilir.

Gürkan Özturan

Istanbul

Advertisements
This entry was posted in CHP, Turkey. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s