Avrupa Komisyonu Facebook Sansürü İddialarına Yanıt Verdi

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Halk Partisi üyesi Polonya milletvekili Pawel Zalewski 6 Ağustos 2013 tarihinde, Facebook’un Türkiyeli kullanıcılara yönelik kısıtlamacı ve sansürcü uygulamalarına dair E-009497-13 sayılı bir soru önergesi vermişti. Soru metninde Türkiyeli kullanıcıların profil, sayfa, grup adresleri ve içeriklerinin silinmesine dair kısa bir bilgi verilmiş ve Avrupa Komisyonunun bu raporlardan haberdar olup olmadığı ve bir tepki gösterilip gösterilmediğini sormuştu.

1 Ekim 2013 tarihinde Komisyon adına soru önergesini yazılı bir şekilde yanıtlayan Avrupa Birliği’nin genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, komisyonun henüz bu konuda nihai ya da kamusal olarak bilinen bir rapora dair bilgisinin olmadığını, fakat basın özgürlüğü ve çoğulculuğun demokrasinin temel bir yönü olduğunu ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi iç tüzüğü uyarınca güvence altına alınmasını daima savunduğunu belirtmiştir.

Verilen yanıta göre, Komisyon Türkiye’de basın üzerinde daha az kısıtlama olması gerektiğini defalarca belirtmiştir. Son kullanıcılar için sosyal medyaya erişimi kısıtlayacak herhangi bir yönetmeliğin yalnızca ve yalnızca uygun, ölçülü ve sadece demokratik teminatlar ve insan hakları uyarınca ve kapsamında var olduğu sürece başvurulması gerektiği de yanıtta belirtilmiştir.

Yanıt son olarak, Dijital Gündem’den sorumlu Komisyon üyesi tarafından kurulan bağımsız Basın Özgürlüğü ve Çoğulculuk Üst Düzey Topluluğu tavsiyelerinin de Avrupa değerlerinin AB sınırları ötesinde yüceltilmesi gerektiğini belirttiğini söylemiştir. Bu topluluğun sunumunun ardından, Komisyon iki halk müzakeresi başlatmıştır, biri topluluğun tavsiyeleri üzerine ve bir diğeri bağımsız ulusal sesli ve görsel düzenleyici yönetmelikler üzerine. Füle’nin yanıtı bu konuya dair herhangi bir gelecek kararın AB düzeyi sınırlarında değerlendirileceğini ve bu müzakerelerin sonuçlarını değerlendireceğini belirtir.

 

Soru Önergesi: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+WQ+E-2013-009497+0+DOC+XML+V0//EN

Pawel Zalewski’nin Gezi Parkı ile ilgili yazdığı makalesi: http://pawelzalewski.natemat.pl/71045,czy-media-spolecznosciowe-w-turcji-zrywaja-z-rola-straznika-demokracji

 

Advertisements
This entry was posted in Europe, Europeanization, media freedom, Protests, Social Media, Surveillance State, Turkey. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s