Valencia’da İnternet Özgürlükler Festivali

İnternet üzerinde ifade hürriyetine, dijital haklara ve erişime karşı geliştirilen zorluklar oldukça karmaşık bir yapıya dönüştükçe, bu tür engellemelerle başa çıkan topluluklar da bunlara aynı kararlılıkla karşılık vermek için bir araya geliyor. İspanya’nın Valencia kenti 2017 Internet Özgürlükler Festivali (IFF) kapsamında bu hafta yüzden fazla ülkeden gelen katılımcıyı ağırlıyor. dokuz8HABER’in de katılım gösterdiği etkinliğin geçmişi ve güncel gündemi Türkiye’de git gide daha da aciliyet kazanan konuları barındırıyor.

(Orjinali dokuz8’de)

İspanya’nın Valencia kenti 2017 Internet Özgürlükler Festivali (IFF) kapsamında bu hafta yüzden fazla ülkeden gelen katılımcıyı ağırlıyor. Internet toplulukları, eğitimler, internet özgürlüklerinin bugünü ve geleceği, araçlar ve teknolojiler, politika ve yönetişim, bölgesel yaklaşımlar, iletişim ve tasarım, habercilik ve medya ana başlıkları altında onlarca konuyu gündeminde barındıran festival, 6–10 Mart tarihleri arasında gerçekleşiyor. dokuz8HABER’in de katılım gösterdiği etkinliğin geçmişi ve güncel gündemi Türkiye’de git gide daha da aciliyet kazanan konuları barındırıyor.

IFF, çeşitlilik, kapsayıcılık ve işbirliği düzleminde ortaya çıkan kitlesel çabaları destekleyerek internette ifade hürriyetini destekleyen, dijital tehditlere karşı koruma sağlayan ve çevrimiçi alanlara erişim ortamını genişleten bir yapı olarak, 2015 yılında [Sansürü] Aşma Teknolojileri Festivali adıyla düzenlenmeye başlamıştı. Bugün geldiği noktada, Internet Özgürlük Festivali internet özgürlüklerine dair dünyadaki en geniş katılımlı, geniş bir yelpazede çeşitliliğe sahip, kapsayıcı bir etkinlik olarak belirtiliyor.

Dijitla tehditler insan hakları ve ifade hürriyetine kitlesel bir biçimde zarar verir

Festivalin tanımında bahsi geçen dijital ifade hürriyeti savunmasına göre dijital ortamlarda ifade hürriyetine getirilen kısıtlamalar, aslında fiziksel mecralardaki engellemelerden farklılık göstermiyor. Fakat, her koşulda getirilen kısıtlamalara karşı mücadele eden ağlar da bu engellemelerle aynı hızda yol kat ediyor. Farklı ülkelerde gerçekleşen engelleyici uygulamalara karşı geliştirilen önlemler ve yöntemlerin özgür bir biçimde tartışılabilmesi adına, kolektif bir çaba sarf edilebilecek, kapsayıcı bir koordinasyonun önemi günümüz dünyasında büyük bir önem arz ediyor.

IFF’de katılımcılar gündemi belirliyor

Internet özgürlükleri topluluklarında katılımcılar hali hazırdaki gündeme dair konuları tartışabilecekleri çeşitlilik hakim olduğu ve kapsayıcı etkinliklere dahil olabiliyor. Etkinlikte farklı seviye ve yöntemlerle geliştirilen engelleyici uygulamalara karşı olan çabalar paylaşılıp, katılımcılar birbirlerinden öğrenme imkanı buluyor. Festivalde Kendi bölgelerinde sesi özellikle kısılmaya çalışılan kişilere verilen kürsü hakkı, söylenecek sözlere imkan sağlıyor.

IFF her yıl dünya çapında dijital haklar savunucuları, haberciler, aktivistler, teknoloji uzmanları, plan ve siyaset savunucuları, dijital güvenlik eğitmenleri, ve tasarımcılar da dahil olmak üzere bir çok kişiyi konuk ediyor. IFF kapsamında varlığına özellikle önem atfedilen üç ana başlık bulunuyor;

Kapsayıcı bir mecra oluşturarak internet özgürlükleri topluluğuna bilgi birikimlerini paylaşabilecekleri, birbirleriyle etkileşime girebilecekleri bir güven ortamı sunmak.

Çeşitliliği artırarak internet özgürlükleri topluluğunun özellikle de temsil edilemeyen kişilerine söz hakkı tanınması.

Özellikle de sansür, gözetim ve erişim engelleriyle karşılaşan en riskli bölgelerde yaşayan bireylere sağlanan hizmetleri, stratejileri ve araçları toplu halde geliştirmek

Dokuz8HABER / Gürkan Özturan

Advertisements

About the Radical Democrat

Executive Manager at citizen journalism news agency dokuz8NEWS; Turkey-Europe Foundation Board Member. International Federation of Journalists registered journalist.
This entry was posted in Digital, Europe, media freedom, Social Media, Turkey and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s