Avrupa’da yeni aşırı sağ ittifak: Avrupa Halklar ve Milletler İttifakı

Avrupa’da aşırı sağın 4. evresi, İtalya’da yükseliyor. 1980lerden bu yana öncülüğü bırakmamış olan Fransız “Milli Cephe” hareketi de İtalya içişleri bakanı ve başbakan yardımcısı Matteo Salvini’nin yeni oluşturduğu Avrupa Halklar ve Milletler İttifakı’na katıldı.

Nisan ayının başında Salvini, partisi Kuzey Birliği öncülüğünde “Milan Manifestosu: Aklıselim bir Avrupa Yolunda” başlığıyla açıklanan yeni aşırı sağ ittifakı açıklamış ve 20 ülkeden temsilcileri de bu ittifaka katılmaya davet etmişti.

Yeni kurulan bu aşırı sağ ittifakın amacı Avrupa Birliği ve göçmen karşıtı, populist siyasi partileri ve diğer hareketleri, Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlementosu seçimleri öncesinde bir araya getirerek yeni mecliste bütünleşme karşıtlarının etkinliğini artırmak.

Salvini’nin kurmuş olduğu aşırı sağ ittifak ilk aşamada  Almanya için Alternatif, Avusturya Özgürlük Partisi, Danimarka Halk Partisi, Finlandiya Finler Partisi ve Estonya Muhafazakar Halk Partisi’nin desteğini aldı.

751 sandalyeli Avrupa Parlementosunda şu an aşırı sağ muhafazakar ve milliyetçi partilerin Avrupa Muhafazakarlar & Reformcular grubu altında 70 temsilcisi bulunuyor. Bu grubun yeni ittifaka katılmadığı durumda küçüleceği beklenirken, ittifakın ise 84 vekil alacağı tahminleri yürütülüyor.

Avrupa Parlamentosundaki bir diğer aşırı sağ blok ise Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Avrupası hareketi; onun da 48 milletvekili bulunuyor ve bunların yarısının yeni kurulan ittifak altında seçileceği tahmin ediliyor.

İttifak’ın söylemleri çok tanıdık görünüyor; “Make Europe Great Again” ile başlayıp, Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker’i palyaçoya ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel’i cadıya benzeterek devam ediyor konuşmalar; “AB’de yurtsever devrim” talepleri dile getiriliyor.

İtalyan aşırı sağcılarına sorulduğunda ise “Roma İmparatorluğu Avrupa’yı iki bin yıllık bir etkiyle yönetti, şimdi Avrupa’yı yeniden kurma zamanı” diyorlar, neo-romantik bir antik zaman özlemiyle…

Geleneksel olarak aşırı sağ gruplara liderlik etmiş olan Fransız Milli Cephe partisi, geçtiğimiz günlerde Le Pen’in “Frexit” ihtimaline mesafeli olduğunu ve Avrupa’yı içeriden dönüştürme fikrine yaklaştığını açıklamasının ardından yeni ittifaka katıldı.

Tüm aşırı sağ partilerin Avrupa Parlamentosu içindeki muhtemel ağırlığı düşünülürse yüzde 23 alması beklenen grup Avrupa’nın ikinci büyük parti grubu olabilir. Aşırı sağın dile getirdiği konuları dikkate almadan siyaset yapan bütünleşmeci merkez partilerin de bunda etkisi büyük.

Önceki dönemlerden farklı olarak, Avrupa’da aşırı sağın liderliğini ilk defa bir hükümet partisi üstlendi; bunun şüphesiz bir etkisi olacaktır grubun ne kadar faal olabileceği konusunda. Elindeki olanakları mutlaka kullanacaktır Salvini ve partisi Lega Nord.

Önceki dönemlerde aşırı sağ partiler arası oluşturulmaya çalışılan ittifaklar genellikle bünyesindeki siyasi partilerin her durum ve koşulda Avrupa’yı suçlayarak kendi “yerli ve milli” meselelerine odaklanması nedeniyle etkisini yitirmişti.

Salvini’nin ve diğer sağ parti liderlerinin çıkarcı tutumunun da benzeri bir noktaya evrilmeyeceğine dair pek bir emare yok henüz; bu nedenle bir ihtimal yine Avrupa gündeminden uzaklaşıp kendi ulusal meselelerine dönebilirler.

Avrupa’nın aşırı sağcıları ilk defa kıta çapında örgütlü bir halde hareket edip bu düzeyde ses getirebiliyorlar; daha önce “bağımsız radikaller” olarak ilerleyen ve gündemlerini birbirleriyle bütünleştirememiş milliyetçi & muhafazakar girişimler gibi görünüyorlardı.

About the Radical Democrat

Executive Manager at citizen journalism news agency dokuz8NEWS; Turkey-Europe Foundation Board Member. International Federation of Journalists registered journalist.
This entry was posted in Europe, Far Right, Nationalism, Radical Right and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s