Normandiya Çıkartması’nın 75. yıldönümünde Rusya davet edilmedi

İnsanlık tarihinin en büyük bütünleşik kara, hava ve deniz operasyonu olan Normandiya Çıkartması’nın 75. yıldönümü için Batı dünyasının liderleri, yüzlerce 2. Dünya Savaşı gazisi ve genç nesillerden temsilciler Fransa’da bir araya geldi. 6 Haziran 1944 tarihinde 156 bin kişilik bir kuvvetle başlatılan müttefik saldırısı, Avrupa’daki Nazi istilasının geriletilmesinde büyük rol oynamıştı.

Fransa’da aşırı sağ Milli Cephe lideri Marine Le Pen, 2. Dünya Savaşı için kritik öneme sahip olan Normandiya Çıkartması’nın 75. yıldönümünde, müttefik ülke liderlerinin ve Almanya Şansölyesi Merkel’in bulunduğu anmaya Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’in çağırılmamasını eleştirdi.

Le Pen, “Büyük bir ihtimalle savaş zamanında Rusya olmadan bir zafer mümkün olamazdı, siyaset ve tarih birbirine karıştırılmamalı. Bizim amacımız herkese Rusya’nın önemini hatırlatmak” dedi.

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, 2014 yılında davet edildiği Normandiya Çıkartması’nın bu sene düzenlenen 75. yıl anmasına davet edilmemesi üzerine “Rusya’da yapılacak çok fazla işimiz var ve gündemimiz yoğun. Davet edilmemek sorun teşkil etmiyor” açıklamasında bulundu.

6 Haziran 1944’te müttefik birlikleri Normandiya sahiline çıkartma yaparak Avrupa’da Nazi istilasına karşı başarılı bir operasyon başlatmıştı. Bununla birlikte Sovyetler Birliği’nin doğu cephesinde Nazilere karşı direnişi ve saldırıları da Avrupa için belirleyici olmuştu. Fransa’da geçtiğimiz yıl yapılan bir ankete göre, genç Fransızların yüzde 54’ü Nazilerin ABD tarafından yüzde 23’ünün ise Sovyetler Birliği tarafından mağlup edildiğini düşündüğünü ortaya koyuyor. Aynı anket 1945 yılında yapıldığında ABD için yüzde 20, Sovyetler Birliği için ise yüzde 57 rakamları öne çıkıyordu.

Araştırmacılar, her geçen yılda 2. Dünya Savaşı algısındaki değişimi ABD’nin Hollywood üzerinden sinema kültürü ile yeniden yarattığı imajının etkili olduğunu öne sürüyor.

About the Radical Democrat

Executive Manager at citizen journalism news agency dokuz8NEWS; Turkey-Europe Foundation Board Member. International Federation of Journalists registered journalist.
This entry was posted in Europe and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s